ak.mal. Eva Krystynová, rozená Zvěděliková (1922-1987)

Narodila se 18.prosince 1922 v učitelské rodině ve slovenském městečku Skalici.
Postudiích na realném gymnáziu v Praze studovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u prof. Karla Svolinského (absolvovala v roce 1948).
Po absolvování vysoké školy pracovala jak návrhářka výtvarné tvorby pro pražský Dětský dům.
V roce 1960 přichází za svým mužem na Ostravsko a pracuje jako výtvarnice
Od konce šedesátých let se věnuje plně samostatné výtvarné činnosti.
Své práce představovala na samostatných a kolektivních výstavách v Ostravě u nás I v zahraničí.
Byla malířka, keramička, věnovala se tapiséeii, kresbě a grafice, zpracovávala lidové a pohádkové motivy. Skalické motivy se objevovaly v keramice , na plátně a grafických listech.
Ve svém díle vycházela z lidových tradic moravsko-slovenského pomezí a tvorby pro děti. Ve spolupráci s manželem Bohumírem vytvořila také řadu realizací pro architekturu. Své nezaměnitelné keramické (někdy reliéfně provedené) mozaiky společně uplatnili v budovách škol, ať už mateřských (např. Ostrava-Zábřeh, Ostrava-Lhotka, Havířov, Frýdek-Místek), základních (Ostrava-Výškovice, zvláštní škola Fulnek), středních (SŠ chemická v Ostravě-Zábřehu) či vysokých (VŠB), dále v restauračních zařízeních (Ostrava – Mariánské Hory, Opava), obchodních střediscích (Klimkovice), v rehabilitačním ústavu v Hrabyni aj.
ak.mal. Bohumír Krystyn (1919-2010)

Narodil se 26.listopadu 1919 v Hlubočci u Opavy
Studoval Školu uměleckých řemesel v Brně ( v roce 1944 přerušeno totalním nasazením) , Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze u prof. E.Filly a dějiny umění a estetiku na Karlově Univerzitě v Praze.
Podnikl řadu zahraničních studijních cest (Francie,Mongolsko,Spojené státy Americké…)
Jeho umělecká činnost byla zaměřena na monumentální dekorativní tvorbu, nástěnnou malbu, keramickou mozaiku a drobnou keramiku.
Řadu svých uměleckých děl vytvořil společně s manželkou Evou Krystynovou a spolupracoval také s keramikem Luborem Těhníkem a se sklářem Benjaminem Hejlkem. Byl členem ostravské i pražské pobočky Svazu československých výtvarných umělců.
Jeho tvůrčí umělecká činnost je orientována zejména na zobrazení průmyslové krajiny, výstavby kraje , nových staveb, které tu zůstaly, jako byla Nová huť Klementa Gottwalda, ale take sídliště, školy, kulturní objekty. Navazuje tak na tvorbu takových umělců kraje, jakými byli F.Duša, Vl.Kristin,V .Wunche a další.
S vyjímkou pražských studii na Vysoké škole uměleckoprůmyslové zůstal topmuto kraji věrný.
Tu poznal prostředí hutí a šachet, život pracovích kolektivů, sám byl horníkem a plných devět let pracoval v dole, než odešel na studia.
Zároveň se zobrazením průmyslové krajiny se však zaměřuje na motivy volné přírody a take na zátiší, portréty, významná je jeho monumentálně dekorativní tvorba, např. skleněné stěny, nástěnné malby, keramické mozaiky…
Zůčastňoval se celostátních výstav, např. V Jízdarně Pražského hradu, v Brně, Olomouci , Ostravě, ale take v zahraničí – ve Varšavě,Katovicích, Volgogradě, Drážďanech,Sofii.
Jeho dílo nejdeme ve sbírkch galerií, ale také u předních sběratelů výtvarného umění.